27 اردیبهشت 1401 توسط modir 0 دیدگاه

مهم ترین نکات استخدام پرستار برای منزل

در این مطلب به مهم­ترین نکات استخدام پرستار برای منزل اشاره خواهیم کرد. اگر به دنبال استخدام پرستاری باتجربه و کاربلد هستید، لازم است در ابتدا ویژگی­ های یک پرستار حرفه ­ای را بدانید. مراقبت از سالمندان، بیماران و کودکان کار آسانی نیست و اگر تصمیم به استخدام پرستار در منزل گرفته باشید، این کار سختی­ ها و پیچیدگی­ های خودش را پیدا می­کند. افرادی که در منزل به عنوان پرستار مشغول به فعالیت می­شوند نسبت به مکان­های عمومی، وظایف متعدد بیش­تری را برعهده دارند.

یکی از نکات استخدام پرستار برای منزل که باید به آن توجه ویژه­ی داشته باشید، این است که پرستار مورد نظر توانایی انجام تمام اموری که در خانه برعهده­اش است را داشته باشید. وظایف و مسئولیت­های خود را به خوبی بشناسد و بتواند علاوه بر درست انجام دادن آن­ها، آرامش داخل خانه را به خوبی فراهم کند. به منظور افزایش آگاهی شما عزیزان، در ادامه به شرح نکات بیش­تری در این باره می­پردازیم.

خدمات مورد نیازتان را در نظر بگیرید برای استخدام پرستار

استخدام پرستار در منزل با توجه به نوع خدمات انتخابی شما، متفاوت است. باید بدانید که استخدام پرستار به منظور مراقبت از بیمار انجام می­شود یا سالمند. به عنوان مثال برخی از بیماران نیاز به استفاده­ی روزانه از سرم دارند و حتی ممکن است در شرایطی نیاز به احیای قلبی داشته باشند. بنابراین پرستار مربوطه باید اطلاعات و تجربه­ی کافی در این زمینه­ها داشته باشد. این مورد یکی از مهم­ترین و اولین نکات استخدام پرستار در منزل است که باید با توجه به نیازهای فرد به خوبی مورد بررسی قرار گیرد.

مرکز پرستاری توانا مفتخر است که پرستاران کارآزموده­ای و باتجربه­ای را در مجموعه­ی خود دارد که آماده­ی خدمت رسانی به مردم عزیز هستند. حضور یک پرستار ماهر و مطمئن در منزل، می­تواند به تمام دغدغه­های شما برای مراقبت از عزیزانتان پایان دهد.

شرایط استخدام پرستاری در منزل چیست؟

لازم است بسته به شرایط منزل و فردی که نیاز به مراقبت دارد، پیش از استخدام، شرایط پرستار مورد نظر را بررسی کنید. در این بخش به مهم­ترین و اصلی­ترین ویژگی­هایی که لازم است یک پرستار در منزل داشته باشد، اشاره می­کنیم.

 • پرستار باید بتواند در هر زمان علائم حیاتی بیمار را چک کند.
 • داروهای او را بررسی کرده و در مورد هر کدام اطلاعات کافی داشته باشد.
 • داروهای تجویز شده را در صورت نیاز به بیمار تزریق کند.
 • پانسمان کردن زخم­ها و همچنین بررسی وضعیت بیمار از نظر وخامت و بهبودی از دیگر وظایف اوست.
 • راهکارها و روش­های مناسب مراقبت بهداشتی را بشناسد و به خانواده و بیمار آموزش دهد.
 • در صورت نیاز، با برنامه مراقبت از بیمار همچون فیزیوتراپیست و … با دیگر کارکنان کادر درمان هماهنگ شود.
 • ایجاد آرامش در منزل را فراموش نکند و از وسایلی که موجب بهبود کیفیت زندگی بیمار می­شود، استفاده کند.
 • در صورت نیاز به بیرون آمدن فرد سالمند یا بیمار، همراه او باشد.

علاوه بر مواردی که در بالا بیان کردیم، فردی که به عنوان پرستار در یک منزل کار می­کند، در برخی از موارد لازم است به انجام امور آشپزی و تمیزی منزل نیز بپردازد.

شرایط استخدام پرستار برای منزل | توانا

مهم ترین و ابتدایی ترین شرایط استخدام پرستاری در منزل

درست است که هر فرد نیاز به مراقبت­های ویژه­ای دارد و باید با توجه به نیازهای او، جهت استخدام پرستار اقدام شود. اما به طور کلی لازم است هر پرستاری جدا از این که خانم یا آقا باشد، شرایط اولیه کار در منزل را داشته باشد. این شرایط عبارتند از:

 • معمولاً شرایط سنی پرستاران باید بین 25 تا 55 سال باشد.
 • داشتن سابقه کاری برای مراقبت از بیماران ویژه لازم و ضروری است.
 • باشخصیت بودن، دلسوز بودن، مؤدب بودن، صبور بودن و … از اولین ویژگی­های اخلاقی لازم برای پرستار در منزل است.
 • لازم است به انجام امور آشپزی و همچنین امور منزل تسلط کافی داشته باشد.
 • اطلاعات کافی در مورد بیماری­ها و دارروها داشته باشد.
 • تحصیل کرده باشد و بداند در هر زمان، چه رفتار و اقدامی داشته باشد.
 • داشتن تعهد کاری از مهم­ترین نکات استخدام پرستار است.
 • علاقه مند بودن پرستار به کار خود نکته­ای است که نباید به آن بی­توجهی شود، علاقه­مند بودن در انجام امور تأثیر بسیار زیادی دارد.
 • بهتر است فردی که به عنوان پرستار در منزل استخدام می­شود، در دوره­های لازم جهت پرستاری در منزل شرکت کرده باشد.
 • پرانرژی بودن و خوش برخورد بودن پرستار از دیگر شرایط استخدام است که در حال بیمار و دیگر اعضای خانواده بسیار تأثیرگذار است.
 • نباید به هیچ گونه مواد مخدری حتی سیگار اعتیاد داشته باشد.

همچنین پرستار در منزل باید پیش از شروع فعالیت خود بداند که عادی از هرگونه مشکل روحی و جسمی جدی است

سؤالاتی که باید پیش از استخدام باید از پرستار پرسیده شوند

علاوه بر شرایط استخدام پرستاری در منزل که در بخش قبلی به آن اشاره کردیم، بهتر است پیش از استخدام نهایی، در ابتدا سؤالاتی از پرستار مربوطه پرسیده شود. این سؤالات می­توانند جهت استخدام یک فرد باتجربه و مطمئن، بسیار کاربردی و مفید باشند. سؤالاتی که پرسیدن آن­ها و پاسخ درست به آن­ها می­تواند منجر به راحتی خیال شما شود، عبارتند از:

 • در ابتدا نام، نام خانوادگی و شماره تماس فرد را بگیرید. در این صورت می­توانید در صورت ادامه همکاری و حتی استخدام شدن، در هر زمان که می­خواهید از او کمک بگیرید.
 • سؤالاتی در رابطه با این که آیا درگیر سیگار یا دیگر مواد مخدر هستید؟
 • آیا قادر به رانندگی کردن هستید، گواهینامه دارید؟ وسیله نقلیه به همراه دارید؟
 • آیا پیش از این در دوره کمک­های اولیه شرکت کرده­اید؟
 • آیا از مهارت­های پزشکی در حد مورد نیاز برخوردار هستید؟
 • انتظارات خود را از یک پرستار در منزل بیان کنید. در ادامه بپرسید که آیا تمایلی به انجام این کارها دارد؟ در نهایت مشخص کنید که تا چه اندازه توانایی­های او با انتظارات شما متناسب است.
 • در صورت داشتن حیوان خانگی، سؤال کنید که آیا توانایی حضور در کنار آن­ها و مراقبت از آن­ها را دارد؟
 • آیا شرایط پزشکی خاصی دارد یا به بیماری خاصی مبتلاست؟
 • آیا توانایی بلند کردن بیمار از روی تخت، صندلی یا ویلچر را دارد؟
 • آیا می­تواند در تعصیلات، برنامه­های سفر و تعطیلی خود را با شما هماهنگ کند؟ آیا امکان همراهی فرد بیمار یا سالمند در مسافرت را دارد؟
 • بپرسید که آیا سابقه کاری دارید، پیش از این کجا کار می­کردید؟ آیا محل کار قبلی خود را ترک کردید؟ دلیل آن چیست؟
 • آیا می­توانید از فردی که لجباز، ترسو و عصبی است مراقبت کنید؟

اطلاع از داشتن یا نداشتن شرایط استخدام پرستاری برای منزل، با طرح همین سؤالات به راحتی امکان پذیر است.

پرستار خوب برای منزل | توانا
دو نکته مهم

نکته اول: پیش از آن که پرسیدن سؤالات را شروع کنید، از او بخواهید که صادقانه و به دور از هر گونه تملقی به سؤالات پاسخ دهد.

نکته دوم: داشتن یا نداشتن شرایط استخدام پرستاری در منزل با استفاده از سؤالات بالا و بررسی آن­ها، به راحتی امکان پذیر است. علاوه بر این باید دقت کنید که بسته به شرایط منزل، فرد بیمار یا سالمند و همچنین شرایط خودتان، سؤالات مرتبط را انتخاب کنید و از فرد مورد نظر سؤال کنید.

دیگر نکات استخدام پرستار برای منزل برای بیماران و سالمندان

بسیاری از افراد سالمند دیگر توانایی انجام کارهای مربوط به خود را ندارند و حتی بسیاری از آن­ها ترجیح می­دهند فرزاندان خود را درگیر مشکلات شخصی خود نکنند. علاوه بر سالمندان که معمولاً با بیماری­های کوچک و بزرگی دست و پنج نرم می­کنند، افرادی هستند که به دلیل بیماری در منزل زمین گیر شده­ اند و نیاز دارند برای انجام امور پزشکی، شخصی و منزل از یک فرد کاربلد کمک بگیرند.

در تمامی بخش­های قبلی بر روی شرایط استخدام پرستاری در منزل تمرکز کردیم و مطالبی را مطرح کردیم که با توجه به آن­ها لازم است استخدام کردن یک پرستار انجام شود. به طور کلی شرایط اقتصادی و کاری خانواده­ها به صورتی است که اکثر افراد مجبورند کار کنند و یا توانایی نگهداری از سالمند یا بیمار خود را ندارند. بنابراین در چنین شرایطی، لازم و ضروری است که شخصی به عنوان پرستار در منزل به کمک آن­ها بیاید.

اما نکته­ مهم اینجاست که نمی­توان به هر فردی اعتماد کرد و نگهداری از سالمندان در منزل یا انجام امور مربوط به بیماران را به او سپرد. همان طور که در مطالب قبلی خواندید، با بیان سؤالات متنوعی می­توانید تا حدودی از توانایی­ها و تجربه­ی پرستار مورد نظرتان مطلع شوید، اما باید بگوییم که این همه­ی داستان نیست.

علاوه بر در نظر داشتن نکات استخدام پرستار برای منزل، برای آن که خیالتان کاملاً از این بابت راحت باشد که یک فرد قابل اطمینان با توانایی­های لازم در کنار عزیز شماست، بهتر است از یک مکان معتبر و شناخته شده اقدام به استخدام پرستار در منزل کنید. اگر غیر از این باشد، افراد بسیار زیادی دور و برتان هستند که صرفاً برای دریافت حقوق ادعای پرستاری دارند. بنابراین اگر به فکر سالمند و بیمار خود هستید، از یک مرکز مطمئن، برای استخدام پرستار اقدام نمایید. اگر می­خواهید خیالتان از بابت سلامتی روحی و جسمی سالمند یا بیمارتان آسوده باشد، می­توانید مرکز خدمات پزشکی و پرستاری توانا را انتخاب کنید.

همچنین این مرکز نقطه قوتی دارد در ارتباط با بیماران با توجه با تیم حرفه ای که دارد، البته یکی از بهترین خدماتی که میتوانیم اشاره بکنیم مراقبت از بیمار در منزل در شهر اصفهان است که میتوانید به راحتی به تیم مراقبت توانا اعتماد کنید و با خیالی آسوده از بیماران خود نگه داری کنید .

جمع بندی

در این مطلب که با عنوان نکات استخدام پرستار برای منزل آغاز شد، تلاش کردیم تمامی مواردی که باید به منظور استخدام یک پرستار برای مراقبت از سالمند یا بیمار در نظر داشته باشید را مطرح کنیم. امیدواریم در نهایت با توجه به نیازهایتان بتوانید فردی را انتخاب کنید که کاملاً توانایی انجام هر نوع اموری که مربوط به فرد سالمند یا بیمار است را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *