2 شهریور 1401 توسط modir 0 دیدگاه

نشانه های پرکاری تیروئید

تیروئید به عنوان یکی از هورمون‌های اصلی بدن است که ایجاد اختلال در کارکرد و فعالیت آن می‌تواند مشکلات بسیاری را برای سلامتی بدن به وجود آورد. پرکاری و کم‌کاری تیروئید را می‌توان از اصلی‌ترین این مشکلات دانست. مشکلاتی که می‌توانند با بروز خود موجب درگیری‌های بسیاری برای فرد شوند و اختلالاتی را در دیگر دستگاه‌های بدن نیز به وجود آورند.

اگر فکر می‌کنید با کپرکاری تیروئید درگیر شده‌اید، لازم است تا نکاتی را درباره آن بدانید. نکاتی که به شما کمک کند تا بتوانید سلامتی خود را به سرعت بازیابید و اطلاعات بیشتری را درباره این بیماری کسب کنید. در ادامه درباره نشانه‌های پرکاری تیروئید و راهکارهای درمانی آن توضیحات بیشتری را ارائه خواهیم کرد.

تیروئید پرکار؛ حاصل تغییرات فعالیت غدد تیروئیدی

همان‌طور که مشخص است، پرکاری تیروئید ناشی از افزایش بیش از اندازه سطوح هورمون تیروئید در بدن است. زمانی که میزان هورمون تیروئید در بدن افزایش پیدا می‌کند، اختلالاتی جدی دستگاه‌های مختلف بدن را درگیر خواهد کرد. غده تیروئید که غده‌ای پروانه‌ای شکل در جلوی گردن است، میزان سوخت و ساز بدن را مشخص می‌کند. با افزایش میزان فعالیت تیروئید و ایجاد پرکاری تیروئید، سوخت و ساز بدن نیز از تعادل خارج شده و افزایش بسیاری دارد. از همین رو سرعت عملکرد بسیاری از فعالیت‌ها و عملکردهای بدن افزایش را تجربه می‌کند.

اگر فکر می‌کنید با کپرکاری تیروئید درگیر شده‌اید، لازم است تا نکاتی را درباره آن بدانید. نکاتی که به شما کمک کند تا بتوانید سلامتی خود را به سرعت بازیابید و اطلاعات بیشتری را درباره این بیماری کسب کنید. در ادامه درباره نشانه‌های پرکاری تیروئید و راهکارهای درمانی آن توضیحات بیشتری را ارائه خواهیم کرد.

ده مورد از اصلی‌ترین علائم برای درگیری با تیروئید پرکار

این بیماری نیز مانند تمام بیماری‌های دیگر، نشانه‌های خاص خود را دارد. نشانه‌های پرکاری تیروئید، ممکن است برای هر فرد تا فردی دیگر متفاوت بروز کنند. با این حال، ده مورد از اصلی‌ترین مشخصات پرکاری تیروئید را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:

1. ایجاد برآمدگی تیروئید

اگر به پرکاری تیروئید مبتلا باشید، به عنوان یکی از نشانه‌های پرکاری تیروئید می‌توان به ایجاد برامدگی آن اشاره کرد. هورمون تیروئید پرکار برای آن که بتواند فعالیت درست و خوبی را داشته باشد، بزرگتر از حالت معمول خود می‌شود. به این ترتیب برآمدگی آن از نشانه‌های افزایش عملکرد و پرکاری تیروئید محسوب می‌شود.

2. افزایش اشتها

افرادی که با پرکاری تیروئید درگیر هستند، میزان اشتهای بیشتری دارند. این میزان اشتها وابسته به افزایش میزان سوخت و ساز در بدن است. در واقع با زیاد شدن سوخت و ساز بدن، نیاز بدن به تامین غذا نیز بیشتر می‌شود. از همین رو تیروئید پرکار، اشتهای فرد را نیز بیشتر می‌کند. گاه ممکن است میزان وعده‌های مصرفی فرد بیمار تا دو برابر حالت عادی خود برسد!

3. کاهش وزن شدید

با اینکه بیمار افزایش اشتهای بسیاری دارد و غذای بیشتری را مصرف می‌کند اما باز هم کاهش وزن را تجربه خواهد کرد. در واقع با افزایش میزان سوخت و ساز بدن، اشتها افزایش پیدا می‌کند. اما معمولا غذای مصرف شده، خود میزان سوخت و ساز را نیز افزایش می‌دهد. از همین رو تامین کننده انرژی مورد نیاز بدن نخواهد بود و کاهش وزن امری بدیهی در بین نشانه‌های پرکاری تیروئید تلقی می‌شود.

4. تپش قلب بالا

زمانی که فرد با تیروئید پرکار درگیر می‌شود، دائما بدن در حال سوخت و ساز است. در واقع سرعت تمامی عملکردهای بدن افزایش پیدا می‌کند. از همین رو فعالیت و عملکرد قلب نیز سرعت بیشتری می‌گیرد. این موضوع سبب می‌شود تا تپش قلب ت میزان بسیاری افزایش پیدا کند و به حالتی غیرعادی برسد.

5. ریزش مو و ضعف ناخن

تغذیه مو و ناخن‌ها از طریق سیستم متابولیسمی بدن اتفاق می‌افتد. با ایجاد اختلال در روند سوخت و ساز بدن، تغذیه رسانی به این قسمت‌ها با مشکل روبه‌رو می‌شود. موضوعی که تاثیرات خود را ابتدا بر روی موهای سر با ریزش شدید مو و در ادامه نرم و نازک شدن آن‌ها نشان می‌دهد. در ادامه نیز به ضعف و سستی ناخن‌ها به عنوان یکی از نشانه‌های پرکاری تیروئید می‌توان اشاره کرد.

6. تغییر در حالت چشم فرد

در برخی از موارد، پرکاری تیروئید بر روی حالت چشم‌های فرد می‌تواند تاثیرگذار باشد. این موضوع که شیوع کمتری را دارد، معمولا در موارد شدیدتر قابل مشاهده است. در این حالت، چشم‌ها کمی از حدقه بیرون زده می‌شوند و حالت گودتری را به خود می‌گیرند.

7. تعریق بیش از حد

هما‌طور که پیش از این نیز گفتیم، افزایش سوخت و ساز در بدن، افزایش سرعت تمامی عملکردهای بدن را به دنبال دارد. موضوعی که می‌تواند سبب تعریق دائمی و بیش از اندازه شود. در واقع شما ممکن است در زمان پرکاری تیروئید، با کمترین و کوچکترین کاری با تعریق بیش از اندازه بدن روبه‌رو شوید.

8. کاهش قاعدگی در خانم‌ها

با افزایش میزان کارکرد هورمون تیروئید در بدن، سیستم هورمون‌های زنانه بهم می‌ریزد. این موضوع می‌تواند موجب کاهش میزان دوره‌های قاعدگی یا میزان خونریزی در دوره قاعدگی شود. نشانه‌ای که ممکن است دردهای بسیاری را به سیکل قاعدگی اضافه کرده و مشکلاتی را در سیستم دستگاه باروری زنان به وجود آورد. درمان نکردن پرکاری تیروئید می‌تواند منجر به احتمال ناباروری در زنان شود.

9. خستگی شدید و ضعف عضلانی

زمانی که میزان سوخت و ساز بدن افزایش پیدا می‌کند، بدن دائما در حال فعالیت و کارکرد است. این سوخت و ساز می‌تواند تمامی اعضا و ماهیچه‌های بدن را درگیر خود کند. از همین رو زمانی که درگیر پرکاری تیروئید باشید، با خستگی شدید و ضعف عضلانی نیز دست و پنجه نرم خواهید کرد.

10. تحریک پذیری شدید و بالا

به عنوان آخرین مورد از نشانه‌های پرکاری تیروئید می‌توان به تحریک پذیری فرد اشاره کرد. از آنجایی در پرکاری تیروئید شرایط جسمانی بدن دائما خسته است، میزان توان روانی با افت همراه خواهد بود. این موضوع می‌تواند تحریک پذیری بالای فرد در برابر اتفاقات را به همراه داشته باشد.

به عنوان آخرین مورد از نشانه‌های پرکاری تیروئید می‌توان به تحریک پذیری فرد اشاره کرد. از آنجایی در پرکاری تیروئید شرایط جسمانی بدن دائما خسته است، میزان توان روانی با افت همراه خواهد بود. این موضوع می‌تواند تحریک پذیری بالای فرد در برابر اتفاقات را به همراه داشته باشد.

چگونگی تشخیص تیروئید پرکار و مطمئن شدن از آن

زمانی که نشانه‌های پرکاری تیروئید در یک فرد مشاهده می‌شود، لازم است تا تشخیص دقیقی برای آن انجام شود. با مشاهده علائم به تنهایی، نمی‌توان تشخیص گذاری دقیقی را داشت. در این شرایط، فرد لازم است تا به پزشک مراجعه کرده و با انجام آزمایش TSH یا آزمایش T3 و T4 از سلامت یا اختلال در عملکرد هورمون تیروئید خود آگاه شود.اسکن تیروئید نیز به عنوان یکی دیگر از راهکارهای تشخیصی می‌تواند تشخیص پرکاری تیروئید را به همراه داشته باشد.

همچنین برای بیماران و سالمندانی که شرایط و توانایی جابه جایی رو ندارن دشوار است که بخواهند به آزمایشگاه بروند برای تشخیص تیروئید پس باید نمونه گیری و آزمایش در منزل از آنها گرفته شود.

راهکارهایی درمانی برای بهبود وضعیت تیروئید در بدن

درمان تیروئید نیز مانند هر بیماری دیگری، راهکارهای مشخص و خاص خود را دارد. برای آن که بتوان تیروئید را درمان کرد، لازم است تا در اولین قدم پزشک آن را تشخیص دهد. تشخیص پزشک و میزان شدت آن به پیدا کردن راه‌حل مناسب درمانی کمک کننده است. در ادامه ممکن است پزشک راهکارهای مختلفی را پیش بگیرد. سه مدل از اصلی‌ترین این راهکارها عبارت است از:

1. داروهای ضد تیروئید

استفاده از دارو اصلی‌ترین راهکاری است که یک پزشک برای درمان تیروئید از آن استفاده می‌کند. زمانی که درگیر پرکاری تیروئید هستید، داروهای ضد تیروئید مهم‌ترین راهکار درمانی برای کاهش فعالیت تیروئید و نرمال کردن آن هستند.

2. توجه به رژیم غذایی مناسب

داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب نیز می‌تواند به عنوان یک راهکار درمانی خانگی برای پرکاری تیروئید شناخته شود. با پرهیز از مصرف موادغذایی افزایش دهنده سوخت و ساز بدن، می‌توان پرکاری تیروئید را تا حدودی کنترل کرد.

3. جراحی تیروئید

آخرین راهکار یک پزشک برای درمان تیروئید، جراحی تیروئید است. ای موضوع که باید زیر نظر پزشک متخصص انجام شود، ممکن است با خطرات و ریسک‌های خاص خود روبه‌رو باشد.

جمع بندی مقاله

اگر با پرکاری تیرویئید درگیر هستید یا احتمال درگیری با پرکاری تیروئید را می‌دهید، خواندن این مقاله و نکات مطرح شده در آن می‌تواند به شما کمک کند. در این مقاله سعی کردیم تا نشانه‌های پرکاری تیروئید را مورد بحث و بررسی قرار دهیم. درباره آن‌ها نکاتی را بیان کنیم. در نهایت نیز به سراغ درمان و پیشگیری پرکاری تیروئید رفتیم. با خواندن این نکات در کنار یکدیگر، امید است بتوانید سلامتی تیروئید خود را به دست آورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *