26 شهریور 1402 توسط modir 0 دیدگاه

شرح وظایف پرستار بیمار در بخش های مختلف مراکز درمانی

پرستاری به عنوان یکی از رشته های محبوب در تمامی مردم کشور ایران شناخته می شود که افراد زیادی در آن به تحصیل پرداخته اند. رشته پرستاری به دلیل ارتباط مستقیم با مردم، نیازمند اصول و قواعد خاصی می باشد. معمولا بسیاری از این اصول در دوره آموزش به افراد گوناگون ارائه می شود. نیاز است که بدانید، پرستاران مختلف از وظایف مشخصی بهره مند هستند که باید به انجام آن ها بپردازند. به همین دلیل نیاز است تا بیماران و مسئولین حاضر در مراکز درمانی، با وظایف پرستار بیمار آشنا باشند. قطعا در چنین شرایطی امکان برخورداری از خدمات ارزشمند در این زمینه فراهم خواهد بود.

نیاز است که بدانید، هر مجموعه درمانی باید قبل از استخدام پرستاران مختلف، وظایف پرستار را بررسی کند. در صورت مطابقت وظایف پرستار بیمار موردنظر با مشاغل موردنیاز مرکز درمانی، امکان استخدام قطعا وجود خواهد داشت. علاوه بر این مسئله، بیماران نیز باید با وظایف یک پرستار آشنا شوند تا بتوانند از خدمات بهتری بهره مند شوند. بنابراین کسب اطلاعات لازم در این زمینه، می تواند شما را در بهره مندی از خدمات و همچنین افزایش اطلاعات کمک زیادی را کند.

ثبت مشخصات بیمار

یکی از وظیفه های اصلی پرستار بیمار، ثبت مشخصات فرد می باشد. به طور کلی هنگامی که بیمار در بیمارستان بستری شده و وارد بخش های مختلف می شود، توسط پرستار ارزیابی خواهد شد. در این ارزیابی گزارش های موردنظر در رابطه با شرایط بیمار و مشخصات بیمار موردنظر دریافت خواهد شد. توجه داشته باشید که اطلاعات دریافت شده، در واقع در پرونده های پزشکی مربوط به بیمار موردنظر ثبت خواهد شد. بنابراین با وجود اطلاعات فوق، این مرحله از وظایف مهم پرستار به شمار می رود.

بررسی منظم و دقیق بیماران توسط پرستار

قطعا این شرایط برای شما و یکی از بستگان شما به وجود آمده که بیمار موردنظر شما به صورت دقیق و منظم مورد بررسی قرار بگیرد. همان طور که می دانید، وضعیت بیمار باید به صورت مرتب چک شود تا اتفاق ناگواری برای وی به وجود نیاید. بنابراین در میان انواع وظایف پرستار، بررسی دقیق و منظم بیمار به عنوان وظیفه ای مهم شناخته می شود. توجه داشته باشید که عدم بررسی به موقع بیمار توسط پرستار، سرپیچی از وظایف اصلی خواهد بود.

در بررسی های مختلف پرستار، فشار خون بیمار به صورت مرتب توسط پرستار بررسی خواهد شد. همچنین وضعیت تنفسی بیمار موردنظر، باید توسط پرستار مورد بررسی قرار بگیرد. گرفتن دمای بدن نیز از جمله وظایف پرستار به شمار رفته که توجه به آن بسیار مهم است. لازم به ذکر است که با توجه به مشکل بیمار، ممکن است بررسی پرستار افزایش گردد. برخی اوقات بستری بیمار به دلیل مشکلات تنفسی صورت می گیرد. قطعا در این صورت پرستار توجه بیشتری را به وضعیت تنفسی بیمار شما خواهد داشت.

کمک به پزشکان مختلف و سایر تیم های درمانی از مسئولیت پرستار

یکی دیگر از وظایف پرستار، کمک رسانی به پزشکان مختلف می باشد که باید به صورت دقیق انجام بگیرد. همان طور که می دانید، بیمار موردنظر ممکن است نیازمند جراحی و عمل های مختلف باشد. در همین راستا پرستار بیمار موردنظر باید اطلاعات موردنیاز را به تیم درمانی وی و همچنین پزشک متخصص آن انتقال دهد. این مسئله در کیفیت جراحی و عمل بیمار موردنظر نیز تاثیر مستقیمی را خواهد گذاشت.

ارائه داروهای موردنیاز بیمار در زمان مناسب

همان طور که می دانید، بیماران مختلف باید به مصرف دارو های گوناگون با توجه به نسخه پزشک خود بپردازند. در میان مسئولیت های پرستار دادن داروی بیمار در زمان مناسب نیز ذکر شده است. پرستار باید در زمان دقیق به ارائه داروی موردنظر و همچنین انجام تزریقات موردنیاز بیمار بپردازد.

آشنایی با تجهیزات و دستگاه های پزشکی

در آموزش های مختلفی که به پرستاران بیماران ارائه می شود، تمامی تجهیزات پزشکی به پرستاران معرفی خواهد شد. استفاده از دستگاه های پزشکی مختلف از وظایف پرستار به شمار رفته که به آن توجه ویژه ای می شود. پرستار شما باید بتواند از دستگاه های مختلف پزشکی به خوبی استفاده کند. قطعا در چنین شرایطی امکان درمان بیمار در شرایط حاد نیز وجود خواهد داشت. به دلیل تنوع زیاد در دستگاه های پزشکی مختلف، آموزش های زیادی در این زمینه به پرستار داده می شود.

احترام به بیمار

شاید برای شما جالب باشد اما احترام به بیمار نیز از مسئولیت پرستار بیمار به شمار رفته که نیاز است توسط فرد رعایت شود. بسیاری از افراد بر این باور هستند که حقوق بیماران از ارزش بالایی برخوردار نبوده و به رعایت آن نمی پردازند. لازم به ذکر است که رعایت حقوق بیمار از اصلی ترین وظایف پرستار به شمار رفته که همواره تاکید خاصی بر روی آن می شود. همچنین پرستار باید بتواند با به کار گیری اصول اخلاقی مختلف، احترام موردنیاز را به بیمار مرکز درمانی بگذارد.

آرام سازی محیط برای بیماران

به طور کلی نیاز است که بدانید، پرستار موردنظر باید بتواند در کنترل فضای مرکز درمانی، نقش داشته باشد. همان طور که می دانید، ممکن است صدا های آزار دهنده مختلفی برای بیماران به وجود بیاید. تمامی صدا های آزار دهنده باید توسط پرستار گزارش و رفع گردد. تامین شرایط لازم برای استراحت بهتر بیمار و همچنین کنترل دما و نور مرکز درمانی موردنظر باید توسط پرستار صورت بگیرد. با رعایت موارد فوق پرستار می تواند کیفیت درمانی بسیار بیشتری را به بیماران ارائه دهد.

نیاز است که بدانید، موارد ذکر شده به عنوان مسئولیت پرستار بیمار در بعد اصلی شناخته می شوند و تمامی پرستاران باید با این وظایف آشنا باشند. گاهی اوقات، پرستاری از بیماران مختلف در بخش های مختلف یک بیمارستان صورت می گیرد. برای انجام این پرستاری نیاز به اطلاعات و آموزش های بیشتر نیز خواهد بود. برای مثال پرستاران به دسته های گوناگونی مانند پرستار بالینی، پرستار جراحی، پرستار اورژانس، پرستار سیار، پرستار سالمند، پرستار اسکراب و … تقسیم بندی می شوند.

در هر یک از وظایف پرستاران ذکر شده، نیاز است تا فرد موردنظر از دانش های لازم مربوط به آن حوزه برخوردار باشد. قطعا مسئولیت پرستار جراحی تفاوت های زیادی را با وظایف پرستار سالمند خواهد داشت. بنابراین نیاز است تا برای فعالیت در بخش های تخصصی تر، حتما از دانش بیشتری بهره مند باشید. توجه داشته باشید که هر یک از این دسته ها، از مهارت های متفاوت تری نسبت به دیگری بهره مند هستند که هر فرد می تواند با توجه به سلیقه خود به بررسی هر یک از آن ها بپردازد.

جمع بندی

با توجه به اطلاعات ارائه شده، می توان دریافت که رشته پرستاری اگرچه از محبوبیت های بسیار زیادی بهره مند بوده، اما سختی های خاص مربوط به خود را دارد. توجه داشته باشید که بیماران مختلف همواره باید به وظایف پرستار آگاه باشند. داشتن درخواست های بیش از اندازه از پرستار و همچنین رفتار نامطلوب با پرستار قطعا سبب نارضایتی مجموعه درمانی از بیمار می شود. هنگامی که بیمار بتواند بیشترین همکاری را با پرستار بخش مربوطه داشته باشد، قطعا کیفیت درمان با افزایش قابل توجهی روبرو خواهد شد. توجه داشته باشید که مراکز درمانی نیز بیشترین تلاش را خواهند داشت با در نظر گرفتن وظیفه یک پرستار در هر بخش، بهترین همکاری را با هر پرستار داشته باشند. قطعا در چنین شرایطی مرکز درمانی نیز می تواند خدمات بهتری را ارائه کند و پرستار مجموعه از فعالیت در آن مرکز راضی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *