5 دی 1402 توسط modir 0 دیدگاه

انواع رژیم غذایی دنیا

رژیم گرفتن در سراسر دنیا به عنوان یک روش محبوب لاغری شناخته می شود. اگرچه رسیدن به وزن ایده آل و تناسب اندام فقط با رژیم گرفتن انجام نمی شود، ولی برای اینکه بتوانید به وزن ایده آل برسید رعایت رژیم غذایی مناسب نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. انواع رژیم غذایی می توانند به شما برای رسیدن به وزن ایده آل و تناسب اندام کمک کنند. در ادامه این مقاله قصد داریم شما را با رژیم های غذایی معروف در دنیا که هر کدام دستورالعمل خاصی دارند، آشنا کنیم.

انواع رژیم غذایی محبوب در دنیا

شاید تصور شما از رژیم غذایی برای کاهش وزن و لاغری، حذف شیرینی و غذاهای پرچرب باشد. اما یک رژیم غذایی اصولی فراتر از این حرف ها است. شما باید برای اینکه رژیم غذایی حرفه ای و مناسب داشته باشید در ابتدا با انواع رژیم غذایی محبوب در دنیا آشنا شوید که هر کدام جزئیات خاص خودشان را دارند. در ادامه مقاله شما را با انواع رژیم های غذایی محبوب در دنیا آشنا می کنیم.

رژیم غذایی کم چرب

شاید برای شما جالب باشد که در یک سبک رژیم غذایی بتوانید میزان چربی بدن خودتان را کاهش دهید. در رژیم غذایی کم چرب فقط می توانید 10 درصد کالری مورد نیاز خود را از چربی تامین کنید و مابقی کالری مورد نیاز روزانه شما باید از طریق مصرف کربوهیدرات، ویتامین ها و مواد معدنی تامین شود. نکته جالب این رژیم غذایی این است که میزان کربوهیدرات مصرفی در آن بسیار زیاد بوده و پروتئین آن نسبتا کم است. این رژیم غذایی برای افرادی که دارای بیماری های قلبی و عروقی هستند و یا در معرض ابتلا به این بیماری ها می باشند، بسیار مفید است. با این حال این رژیم غذایی می تواند باعث کاهش چربی در بدن شما نیز شود. 

رژیم غذایی کتوژنیک

رژیم غذایی کتوژنیک یکی دیگر از انواع رژیم های غذایی محبوب است که خود دارای تنوع زیادی است. اما در کل این رژیم بر پایه محدود کردن مصرف کربوهیدرات مصرفی در طول روز است. هدف اصلی رژیم غذایی کتوژنیک این است که بدن را مجبور به مصرف چربی های اضافه به جای کربوهیدرات کند. به همین خاطر چربی سوزی در این رژیم غذایی با سرعت بیشتری انجام می شود. در این رژیم غذایی مصرف پروتئین و چربی مشکلی ندارد. فقط کافیست که مصرف کربوهیدرات خود را کنترل کنید. این رژیم برای کاهش چربی های خطرناک دور شکم بسیار مفید می باشد.                                  

رژیم فستینگ

یکی از انواع رژیم غذایی محبوب در دنیا که اتفاقا در میان مردم ایران نیز طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است، رژیم فستینگ است. این رژیم غذایی به جای اینکه شما را برای خوردن غذاهای مختلف محدود کند، زمان غذا خوردنتان را محدود خواهد کرد. این رژیم انواع مختلفی دارد که هر کدام بازه زمانی خاصی برای غذا خوردن به شما اختصاص می دهند و یک بازه زمانی متفاوتی نیز برای روزه گرفتن شما در نظر گرفته می شود. این رژیم غذایی می تواند تاثیر زیادی روی کنترل وزن و تثبیت آن داشته باشد. با این حال اگر از آن دسته از افرادی هستید که باید در هر چند ساعت یکبار یک خوراکی بخورید، این رژیم انتخابی خوبی برای شما نیست.

رژیم مدیترانه ای

یکی دیگر از انواع رژیم غذایی سالم که می تواند به کاهش وزن شما کمک کند، رژیم غذایی مدیترانه ای است. شما برای داشتن این رژیم غذایی باید میوه ها، سبزیجات، ماهی و زیتون مصرف کنید. همچنین مصرف گوشت قرمز پرچرب و قندهای صنعتی در این رژیم غذایی با محدودیت خاصی انجام می شود. این رژیم غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 و آنتی اکسیدان های مغذی است که هر کدام می توانند به سلامت سیستم قلب و عروق کمک زیادی کنند. برای کاهش قند خون و کنترل فشار خون، می توانید این رژیم غذایی را داشته باشید.

رژیم پالئو

یکی از انواع رژیم غذایی که می تواند تاثیر زیادی روی کاهش سایز دور کمر داشته باشد، رژیم پالئو است. رژیم غذایی پالئو بر روی مصرف شکر، لبنیات، غلات فرآوری شده حساسیت دارد و اگر این رژیم را رعایت کنید، مجاز به مصرف این ترکیبات نیستید. اما غذاهای مغذی مانند پروتئین بدون چربی، میوه ها، آجیل ها، دانه های مختلف و سبزیجات در این رژیم بسیار محبوب هستند. برخی از مطالعات نشان می دهند که رژیم پالئو می تواند برای لاغری و کاهش وزن موثر باشد. همچنین برای کاهش سایز دور کمر، می توان از این رژیم کمک گرفت.

رژیم غذایی وگان

یکی دیگر از انواع رژیم غذایی محبوب در دنیا، رژیم غذایی وگان یا رژیم سبزیجات است. این رژیم غذایی میزان مصرف پروتئین حیوانی را محدود می کند. به همین خاطر به شما اجازه مصرف گیاه های مختلف داده می شود. در این رژیم غذایی گوشت، لبنیات، تخم مرغ و محصولات حیوانی حذف می شوند. در مقابل آن گیاهان مختلفی که فیبر بالایی دارند و چربی آن ها محدود است، جایگزین چربی ها و پروتئین های حیوانی می شوند.

بهترین نوع رژیم غذایی برای لاغری کدام است؟

احتمالا با شما انواع رژیم غذایی این سوال در ذهن شما ایجاد شده که بهترین نوع رژیم کدام است؟ واقعیت این است که هر یک از رژیم های غذایی می توانند روی لاغری و کاهش وزن تاثیر بسیار زیادی داشته باشند. به شرطی که به دستورالعمل اجرای آن ها دقت داشته باشید و به آن ها پایبند باشید. متاسفانه برخی از افراد در دوره های کوتاه به این رژیم های غذایی عمل می کنند و انتظار معجزه از آن ها دارند. ولی واقعیت این است که یک رژیم زمانی روی کاهش وزن شما موثر است که تا چندین ماه آن را رعایت کنید.

از طرفی برخی از رژیم های غذایی که به شما معرفی کردیم، ممنوعیت های خاصی نیز دارند. به طور مثال ممکن است افرادی که دارای بیماری دیابت هستند، نتوانند یکی از این نوع رژیم ها را رعایت کنند. بهتر است که برای انتخاب بهترین رژیم غذایی برای لاغری با یک متخصص تغذیه مشورت کنید. در این صورت دیگر خیالتان از بابت اثربخشی رژیم روی کاهش وزن خودتان راحت خواهد بود. علاوه بر آن باید برای افزایش اثربخشی رژیم غذایی، ورزش را نیز در برنامه روزانه خودتان قرار دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *