31 خرداد 1402 توسط modir 0 دیدگاه

دلایل اصلی ریزش مو در مردان چیست ؟

ریزش مو در آقایان یکی از عارضه های ناخوشایند به شمار می رود. دلایل ریزش مو در مردان متفاوت است. هر یک از آقایان باید دلایلی که مربوط به ریزش مو می باشد را بشناسند تا از آنها جلوگیری کنند. در طول روز زمان شانه زدن مو حدود ۶۰ الی ۱۰۰ تار مو کم می‌ شود، این امر طبیعی است و مشکلی نمی باشد. اگر ریزش مو بیش از اندازه شود و به مدت طولانی ادامه پیدا کند باید آن را جدی بگیرید و به دنبال راهکار درمانی برای این امر باشید. ریزش مو در بین مردان شایع است و تاثیر زیادی روی اعتماد به نفس آنها می‌ گذارد. برخی از ین دلایلی که مربوط به ریزش مو در آقایان است را می ‌خواهیم در این مطلب توضیح دهیم.

آشنایی با دلایل اصلی ریزش مو در مردان

علت های ریزش مو در مردان عبارت است از :

1. سابقه خانوادگی و ژنتیک

 سابقه خانوادگی مهمترین دلیل ریزش مو در آقایان می باشد. مسئله ارث و ژنتیک به طور معمول تاثیر زیادی روی ریزش موی آقایان می گذارد. زمانی که خط موازی قسمت پیشانی عقب ‌نشینی می ‌کند لکه های طاسی در کف سر پراکنده می شوند. بیشتر آقایانی که به طور ارثی موهای خود را از دست می دهند به دنبال بهترین روش برای درمان ریزش مو هستند. به طور کلی اگر دلیل اصلی ریزش مو مربوط به ژنتیک است تنها راه درمان استفاده از روش‌ های درمانی پیشرفته مانند کاشت مو می باشد.

2. افزایش سن

افزایش سن یکی دیگر از دلایل مهم ریزش مو در آقایان است. با افزایش سن و رسیدن سن آقایان به دوره میانسالی بیشتر آنها متوجه ریزش موی خود می شوند. در این بازه زمانی برخی از فولیکول های مو رشد نمی کنند. نازک شدن مو و ریزش تدریجی مو با افزایش سن همراه است. آقایان برای اینکه از ریزش مو زمان بالا رفتن سن جلوگیری کنند باید روش ‌های درمانی متفاوت را به کار بگیرند.

3. تضعیف سیستم ایمنی دلیل ریزش مو در آقایان

 تضعیف سیستم ایمنی به عنوان یکی دیگر از علت های ریزش مو در مردان است. اگر ریزش موی ناگهانی را به تازگی تجربه می‌ کنید متوجه لکه های زیادی در نقاط پوست سر می شوید. این امر نشان دهنده ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می باشد. علائم و نشانه های ریزش مو زمانی که سیستم ایمنی ضعیف می‌ شود به خوبی مشاهده خواهد شد. با تضعیف سیستم ایمنی بدن بسیاری از ارگان های بدن به طور کامل کار نمی کنند و بدن با مشکل مواجه می ‌شود. در این بیماری فولیکول‌ های مو قدرت خود را از دست می دهند. این بیماری درد و علائم خاصی ندارد. در واقع تضعیف ایمنی بدن مسری نیست و روند رشد مو را با مشکل مواجه می‌ سازد. با رسیدگی به مو و بدن امکان دارد موهای شما یک بار دیگر رشد کنند و ریزش آنها متوقف شود.

4. داروها و مکمل ها

عوارض جانبی مربوط به داروها و مکمل ها به عنوان یکی دیگر از دلایل مهم ریزش مو در آقایان است. داروهایی که برای درمان مشکلات قلبی، افسردگی، سرطان، فشار خون بالا و … استفاده می شوند تاثیر زیادی روی ریزش مو دارند. مصرف کردن برخی از مکمل های تقویتی و غذایی بین بدنسازان و ورزشکاران روز به روز افزایش پیدا می‌ کند. این مسئله ریزش موی ناگهانی را به همراه دارد. برای استفاده از انواع داروها و مکمل ها باید مزیت ها و عوارض جانبی آنها را به طور کامل مورد بررسی قرار دهید. اگر داروها و مکمل ها عوارض جدی داشته باشند از مصرف آنها باید خودداری کنید.

5. استرس و شوک روحی دلیل ریزش مو در آقایان

 استرس و شوک روحی به عنوان یکی دیگر از علت های ریز مو مردان و پسران شناخته می شود. امروزه اضطراب و استرس به عنوان یکی از عواملی شناخته می شود که بخش های متفاوت زندگی ما را درگیر می‌ کند. یکی از بهترین راهکارها برای درمان استرس این است که ذهن خود را مشغول نگه دارید. زمانی که شوک های ناگهانی را تجربه می‌ کنید به تدریج موهای خود را از دست می دهید. به طور معمول افراد با نازک شدن مو و ریزش مو زمان استرس یا شوک روحی مواجه می شوند. این امر موقتی است و زمانی که شما به حالت عادی برگردید موهای خود را به دست می آورید. استفاده از مکمل‌ ها و شامپو های تقویت کننده به شما کمک می کنند تا یک بار دیگر موهایتان حالت اولیه را داشته باشند.

6. استفاده از وسایل حالت دهنده

استفاده بیش از اندازه از وسایل حالت‌ دهنده مو به عنوان یکی دیگر از دلایل مهم ریزش مو در مردان شناخته می شود. وسایل حرارتی مانند اتو مو، سشوار، مواد شیمیایی مانند ژل مو تافت و … موجب ضعیف شدن ریشه مو می شوند. ساقه مو و ریشه مو با استفاده از وسایل حالت ‌دهنده عمر خود را از دست می دهند. نازک شدن تار مو موجب تضعیف فولیکول خواهد شد. دقت داشته باشید که برای استفاده از انواع وسایل حالت ‌دهنده باید به صورت اصولی از آنها استفاده کنید و بیش از اندازه آنها را به موهای خود نزنید.

7. کم شدن آب بدن دلیل ریزش مو در آقایان

 کم شدن آب بدن یکی دیگر از دلایل ریزش مو در مردان شناخته می شود. آب یکی از مهمترین نیازهای بدن است که موجب درمان بسیاری از مشکلات می‌ شود. زمانی که آب بدن کافی نباشد فولیکول های مو رشد نمی کنند. مو در هر وضعیتی اگر دچار کمبود آب شود و رطوبت کافی نداشته باشد ضعیف و شکننده می گردد. اگر می خواهید از ریزش موهای خود جلوگیری کنید باید در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید.

8. کشیدن سیگار و مصرف الکل

 کشیدن سیگار به عنوان یکی دیگر از مهمترین دلایل ریزش مو در مردان شناخته می شود. سیگار عملکرد خون رسانی به انواع فولیکول های مو را با مشکل مواجه می‌ سازد. مصرف الکل فرد را با مشکل مواجه می سازد و پوست سر و فولیکول های مو به خوبی رشد نمی کنند. بر همین اساس مصرف الکل را باید کنترل کنید تا سیستم ایمنی بدن شما با مشکل مواجه نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *