18 آذر 1402 توسط modir 0 دیدگاه

در رابطه با ویروس سال 1402 و علائم آن چه میدانید؟

ویروس سال 1402 از جمله نگرانی های مهمی است که باید در رابطه با آن اطلاعات جامعی داشت. بررسی های جدید نشان داده است که این ویروس در سراسر جهان به ویژه در ایران ما در حال گسترش می باشد. همانطور که میدانید، ویروس کرونا طی چند سال اخیر باعث مرگ و میرهای زیادی در سراسر جهان شده است. در حال حاضر، تعداد مبتلایان به این ویروس در برخی از نقاط دنیا در حال افزایش است. تحقیقات جدید نشان می‌دهد که زیرسویه‌های متنوعی از ویروس کرونا به نام‌های XBB, BQ.1, PIROLA و ERIS در جهان وجود دارند. این زیرسویه ها می‌توانند سلامتی انسان را تحت تاثیر قرار دهند. هنوز اطلاعات کاملی در رابطه با علائم و میزان خطرپذیری این زیرسویه‌ها در دسترس نیست. دانشمندان در تلاش هستند تا با بررسی‌های بیشتر بفهمند که آیا این سویه‌ها می‌توانند باعث تشدید بیماری در انسان شوند یا خیر. تا رسیدن به نتایج قطعی باید همچنان در رابطه با عدم ابتلا به این ویروس، احتیاط های لازم را انجام داد.

معرفی سویه های جدید ویروس سال 1402

ویروس سال 1402 شامل سویه های جدیدی از کرونا به نام ‌های EG.5 و BA.2.86 می باشد. این زیر سویه های جدید به نام های پیرولا و اریس نیز معروف می باشند. این زیر سویه ‌ها جهش زیادی نسبت به امیکرون دارند و ممکن است علائم شدیدتری در مقایسه با آن در فرد ایجاد کنند. جالب است بدانید که سازمان بهداشت جهانی هنوز اهمیت خاصی برای این زیرسویه‌ها قائل نشده است. آن چیزی که در رابطه با این زیر سویه ها وجود دارد، سرعت انتشار و مقاومت بالای آنها در مقایسه با ویروس های دیگر می باشد. ویروس کرونا در حال تغییرات زیادی است که امروزه با زیر سویه های جدید و خطرات ناشی از آنها مواجه هستیم. البته به طور کامل نمی توان در رابطه با خطرات ناشی از زیر سویه های جدید ویروس سال 1402، نظر قطعی داد.

سویه های جدید ویروس سال 1402 در کدام کشورها مشاهده شده است؟

زیر سویه جدید ویروس کرونا به نام EG.5 (اریس) در حال گسترش در کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده، ایرلند، چین، ژاپن و بریتانیا می باشد. این ویروس، تاکنون در بیش از 51 کشور دنیا دیده شده است.

آمارها نشان می‌دهند که موارد ابتلا به این ویروس و مراجعات به بیمارستان‌ها روز به روز در حال افزایش است. بیشترین تعداد مراجعات به بیمارستان ها به دلیل ابتلا به ویروس سال 2023 در چین ثبت شده است. دانشمندان عواملی از جمله افزایش دما، استفاده از سیستم‌های تهویه، سفر و تجمعات تابستانی را در گسترش این سویه جدید موثر می‌دانند. الزامات بهداشتی به منظور جلوگیری از انتشار سویه های جدید ویروس کرونا به شدت توصیه می شود.  

البته زیر سویه دیگری از ویروس سال 2023 به نام BA.2.86 (پیرولا) وجود دارد که هم اکنون علائم آن در بیش از 4 کشور دیده شده است. البته هیچ دلیل منطقی در این رابطه وجود ندارد که نشان دهد آیا این سویه می تواند به مانند سویه های قبلی کرونا تهدیدی برای سلامتی انسان باشد یا خیر. در ساختار این زیر سویه، تغییرات زیادی دیده شده که نگرانی دانشمندان را در این رابطه افزایش داده است. برخی از دانشمندان معتقد هستند که ویروس پاییز 1402 می تواند در کشورهایی با وضعیت بهداشتی پایین باعث مرگ و میر تعداد زیادی از افراد شود. البته هنوز شواهد کافی برای ارزیابی دقیق این نظریه وجود ندارد. تحقیقات بیشتری لازم است تا خطرات احتمالی این سویه به طور کامل مشخص شود.

مهمترین علائم این ویروس

ویروس سال 1402 دارای زیر سویه های جدید می باشد. این زیرسویه ها که شامل XBB، EG.5 و BA.2.86 می باشند در خانواده امیکرون قرار می گیرند. به همین خاطر است که برخی از علائم این زیر سویه ها شباهت زیادی با امیکرون دارند. البته یکسری تفاوت ‌ها هم در این رابطه وجود دارد که باید در رابطه با آنها اطلاعات جامعی کسب نمود. یکی از تفاوت‌های مهم بین امیکرون و زیرسویه‌های قبلی این ویروس، کاهش حس بویایی و چشایی در افراد مبتلا است. بر اساس اطلاعات موجود، کاهش حس بویایی و چشایی در افراد مبتلا به امیکرون حدود ۸۰ درصد کمتر از افراد مبتلا به دلتا و سایر زیرسویه‌ها می باشد. همچنین، بررسی ها نشان داده‌اند که گلودرد در افراد مبتلا به امیکرون نسبت به دیگر زیرسویه‌ها حدود ۸ برابر شایع‌تر است. افرادی که مبتلا به سویه های جدید کرونا هستند، گلو درد شدیدی را تجربه می کنند.

علائم امیکرون و زیرسویه‌های جدید کرونا همچنان موضوع تحقیقات و بررسی‌های علمی است. اطلاعات جدیدی در رابطه با علائم ویروس سال 1402 وجود دارد. این اطلاعات نشان می دهند که آبریزش بینی، سردرد، تهوع، عطسه، معده درد و گلودرد شدید از جمله شایع ترین علایم زیر سویه های جدید کرونا می باشند. برای کسب اطلاعات دقیق‌ تر در رابطه با ویژگی ها و علائم ویروس سال 1402، مراجعه به منابع موثق و معتبر ضروری می باشد.

روش های جلوگیری از ابتلا به زیر سویه های جدید ویروس کرونا

جهت جلوگیری از ابتلا به این ویروس، ضروری است که اقدامات ایمنی و پیشگیرانه زیر را انجام دهید:

رعایت فاصله گذاری اجتماعی: حتی الامکان فاصله ‌گذاری اجتماعی به ویژه در مکان‌های شلوغ و بسته را رعایت نمایید.

استفاده از ماسک: همواره از ماسک صورت به ویژه در مکان‌های عمومی و محیط های بسته استفاده نمایید. در مواردی که امکان حفظ فاصله فیزیکی با دیگران وجود ندارد، حتما از ماسک صورت استفاده نمایید.

شستشوی مداوم دست ها‌: به شستشوی منظم و مکرر دست‌ها با آب و صابون اهمیت بدهید. در صورت عدم دسترسی به آب و صابون، بهتر است که از محلول‌های ضدعفونی کننده دست استفاده کنید.

استفاده از الکل: در صورت عدم فراهم شدن شرایط جهت شستشوی دست‌ها از الکل جهت ضدعفونی کردن استفاده کنید.

پرهیز از لمس صورت با دست: سعی کنید دستان خود را از صورتتان دور نگه دارید، به ویژه در مواقعی که به مکان های عمومی می روید. از لمس چشمان، بینی و دهان خود با دست به شدت پرهیز نمایید.

واکسیناسیون: در صورت امکان جهت انجام واکسیناسیون منظم در دوره های زمانی خاص، اقدام نمایید. واکسیناسیون به منظور جلوگیری از عدم ابتلا به زیرسویه‌های جدید ویروس کرونا الزامی می باشد.

کلام آخر

مهم است به یاد داشته باشید که هر چقدر تعداد افرادی که این دستورالعمل ها را رعایت کنند بیشتر شود، احتمال انتقال ویروس کرونا و زیرسویه‌های جدید آن در کشور کاهش خواهد یافت.

رعایت دستورالعمل های بهداشتی به منظور جلوگیری از ابتلا به این بیماری سال 1402 ضروری می باشد. در صورت بروز هرگونه علائم مشکوک، فورا به پزشک مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *