16 مرداد 1402 توسط modir 0 دیدگاه

همه چیز درباره ی پرستاری از سالمندان آلزایمری در منزل

پرستاری از سالمندان آلزایمری در منزل کار چندان راحتی نیست. این بیماران در قسمت حافظه ی کوتاه و بلند مدت خود دچار مشکلات اساسی می شوند. سایر عوارض و علائم مربوط به این بیماری نیز در اغلب آن ها دیده می شود. استخدام یک پرستار مجرب و حرفه ای برای نگهداری از سالمند آلزایمری بهترین راه برای بهبود کیفیت بیمار و اطرافیان آن است. در این مطلب بیشتر به این موضوع خواهیم پرداخت.

علائم و مشکلات بیماران و سالمندان آلزایمری

بیماری آلزایمر یکی از شایع ترین بیماری های عصر حاضر در بین سالمندان است. در این بیماری فرد به تدریج دچار زوال عقل می شود و حافظه ی خود را از دست می دهد. جالب است بدانید که علائم اولیه این بیماری از حدود 20 سال قبل آشکار می شود و در صورت تشخیص زود هنگام می توان از به وجود آمدن مشکلات جدی پیشگیری نمود.

علائم اولیه از دست رفتن حافظه کوتاه مدت و سپس بلند مدت است. بعد از پیشرفت بیماری فرد قدرت انجام کارهای روزانه خود را نیز از دست می دهد. عدم تشخیص زمان و تاریخ، ناتوانی در حرف زدن، افسردگی و انزوا از علائم پیشرفته ی این بیماری می باشند. این نوع بیماران توانایی انجام امور شخصی خود را ندارند و در مواقعی با خارج شدن از منزل و گم کردن راه خانه ممکن است جانشان را به خطر بیندازند. مراقبت از این نوع بیماران به صورت 24 ساعته امری بسیار مهم و ضروری است

شیوه های درست پرستاری از سالمندان آلزایمری در منزل

برای پرستاری از سالمندان فراموشکار در منزل حتما باید شیوه های صحیح مراقبتی را بدانید. یک پرستار حرفه ای قبل از هر چیز باید اطلاعات کافی را درباره ی بیمار آلزایمری داشته باشد. بعد از آگاهی نسبت به نیازهای بیمار باید روتین منظمی برای نگهداری از سالمند آلزایمری رعایت نماید. از موارد بسیار مهم در این بیماری فعال و اکتیو نگه داشتن بیمار است. یعنی باید بیمار روزانه کارهایی را انجام دهد، در غیر این صورت افسردگی شدیدی را تجربه خواهد نمود. همچنین ارتباطات این بیمار با نزدیکانش نیز باید بیشتر شود. کم شدن ارتباطات باعث سخت تر شدن روند بیماری می شود

داشتن رژیم غذایی سالم و مناسب از دیگر موارد مهم است. هر چقدر مواد غذایی سالم و مغذی به بدن بیمار آلزایمری برسد مشکلات و علائم پیشرفته آن کمتر مشاهده خواهد شد. توجه داشته باشید که با انجام کارهای روتین روزانه و فعال نگه داشتن بیمار می توان عزت نفس او را تقویت نمود. از بین رفتن عزت نفس در این بیماران موجب تشدید علائم می شود. در آخر یکی از اساسی ترین نکات و شیوه های مراقبتی سالمند آلزایمری ایجاد کردن یک محیط امن و راحت برای او است. وجود هرگونه تنش و اضطرابی می تواند باعث بدتر شدن بیماری شود.

وظایفی که یک پرستار سالمند آلزایمری دارد؟

یک پرستار حرفه ای و متخصص قبل از هر چیز باید اطلاعات دقیق و کافی از سالمند داشته باشد و در قدم اول با ایجاد یک رابطه ی عاطفی مناسب سعی در ارتباط گرفتن با بیمار داشته باشد. وظایف پرستار شامل انجام کارهای روزانه ی بیمار و مراقبت از او می باشد. کارهای روزانه عبارتند از غذا خوردن، لباس پوشیدن، مسواک زدن، حمام کردن، لباس پوشیدن و توالت رفتن. انجام هر کدام از این کارهای روزانه و روتین از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. در صورتی که سالمنددارای مشکلات جسمی دیگری نیز باشد حتما باید به صورت دقیق به آن ها رسیدگی شود.

پرستاری از سالمندان در منزل کار افراد متخصص است مخصوصا اگر سالمند دچار بیماری آلزایمر هم باشد. قبل از استخدام پرستار حتما درباره ی وجود تخصص کافی تحقیق نمایید. در صورتی که فرد وظایف مربوط به استحمام و یا توالت رفتن را به درستی انجام ندهد قطعا بیمار دچار مشکلات جدی می گردد. بیماران آلزایمری تمایل زیادی به حمام کردن ندارند و همین موضوع سبب ایجاد انواع عفونت های پوستی به خصوص در ناحیه تناسلی می شود. در رابطه با خوردن غذا نیز باید به کیفیت مواد غذایی و تعداد وعده های غذایی توجه زیادی داشت.

نکات بسیار مهم درباره ی پرستاری از بیماران آلزایمری در منزل

چند نکته ی بسیار مهم درباره ی مراقبت از سالمندان آلزایمری در منزل وجود دارد که حتما باید آن ها را رعایت کرد:

1.  برای پرستاری از بیماران در منزل که دچار بیماری آلزایمری هستند باید توانایی روانی کافی در پرستار و تمام اعضای خانواده بیمار وجود داشته باشد. قدرت روانی در مواجهه با این بیماران بیش از هر چیز دیگری مهم است.

2.  رعایت روتین در ساعات مشخص روز برای بیماران آلزایمری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ساعت مشخص برای غذا خوردن، مسواک زدن و سایر کارهای روزانه باعث کمتر شدن علائم در بیمار می شود.

3.  پرستاری از سالمندان آلزایمری در منزل مانند نگهداری از یک بچه ی دو ساله است. شما باید هرگونه وسایل خطرناک را از اطراف بردارید و حتی درها را قفل کنید. رفتار این افراد غیر قابل پیش بینی است. خارج شدن از منزل بدون اطلاع افراد، دست زدن به وسایل خطرناک و یا آتش درست کردن از مواردی است که امکان به وجود آمدن آن ها احتمال دارد. پس یک پرستار باید محیط را کاملا امن نماید.

4.  داشتن رفتار مهربانانه با بیمار آلزایمری بسیار مهم است. در اغلب موارد این بیمار تمام کارها را فراموش می کند و نیاز است که پرستار هر موردی را چندین بار تکرار نماید. ابراز خشم در این مواقع می تواند باعث بهم ریختگی روانی بیمار شود.

نتیجه گیری

پرستاری از سالمندان آلزایمری در منزل کاری است که حتما باید توسط افراد متخصص انجام شود. بیماران آلزایمری دارای نیازهای خاص و منحصر به فرد هستند و حتما باید موارد مشخصی در روتین آن ها رعایت گردد. مراقبت 24 ساعته برای این نوع بیماران لازم است و حتما باید فرد مراقبت کننده از لحاظ روانی قدرت کافی را داشته باشد. خدمات مراقبتی توانا با داشتن کادر و پرستاران مجرب و حرفه ای آماده خدمات رسانی به بیماران شما می باشد. این مرکز با داشتن سابقه ی درخشان تا کنون رضایت تمام بیماران را کسب نموده است. شما می توانید بدون هیچ نگرانی بیمار آلزایمری خود را به دست پرستاران حرفه ای این مجموعه بسپارید و از بیمار خود در امنیت کامل مراقبت نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *