31 مرداد 1402 توسط modir 0 دیدگاه

نکات مهم در استخدام پرستار شبانه روزی سالمند چیست؟

در سالمندی و روزهای پایانی عمر اغلب افراد نیازمند نگهداری هستند و حتما باید شرایط خوب و مطلوبی برای رفع نیازهایشان فراهم شود. در این مطلب می خواهیم به نکات مهم در استخدام پرستار شبانه روزی سالمند بپردازیم.

وظایف پرستار شبانه روزی سالمند چیست؟

پرستار شبانه روزی برای افرادی لازم است که توانایی انجام کارهای روزانه خود را ندارند. افرادی مثل کسانی که دچار بیماری آلزایمر هستند و یا به لحاظ جسمی توانایی حرکت ندارند. در این شرایط یک پرستار شبانه روزی می تواند تمام امور روزمره ی بیمار مثل تهیه غذا، دادن دارو، خرید مایحتاج، حمام کردن، پوشاندن لباس و غیره را انجام دهد. برخی از سالمندان پرستار را برای هم صحبتی و رهایی از تنهایی استخدام می کنند. باید توجه داشت که قدرت روانی و روحیه پرستار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. افرادی که صبر و حوصله ی کافی ندارند برای این شغل مناسب نمی باشند.

توجه به مراحل درمانی و داروهای بیمار سالمند از مهم ترین وظایف پرستار شبانه روزی است. دانستن نکات مهم در استخدام پرستار شبانه روزی سالمند این کمک را به شما می کند تا در هنگام انتخاب پرستار دچار مشکل نشوید. وظایف بسیار مهم یک پرستار توجه به توالت رفتن و استحمام سالمند است. نظافت بیمار از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است. در صورتی که این کارها در زمان درست و به طرز صحیح انجام نگردد، ممکن است مشکلاتی مانند انواع عفونت های پوستی و یا تناسلی در سالمند ایجاد شود. تخصص پرستار در هنگام استخدام باید مورد توجه قرار گیرد.

نکات مهم در استخدام پرستار شبانه روزی سالمند شامل چه مواردی است؟

قبل از هر چیز باید شرایط بیمار خود را در نظر داشته باشید. این مورد یکی از نکات مهم در استخدام پرستار شبانه روزی سالمند است. در مواردی سالمند شما دچار بیماری خاصی نیست و فقط از لحاظ جسمی شرایط مطلوبی را برای انجام کارهای روزمره خود ندارد. ممکن است در این شرایط با استخدام یک پرستار با روحیه بتوانید نیازهای سالمند خود را رفع نمایید. اما در مواردی سالمند نیازمند مراقبت های پزشکی خاصی است و پرستار شبانه روزی باید تخصص خاصی برای نگهداری سالمند شما باشد.

نوع روحیه و قدرت روانی، مهارت های خاص مراقبتی و درمانی، حقوق درخواستی و امکان حضور شبانه روزی از مواردی است که حتما باید در ویژگی های پرستار شبانه روزی مورد بررسی قرار گیرد. در اغلب موارد اگر بیمار شما نیازمند به مراقبت های درمانی خاصی باشد هزینه ی نگهداری از او بیشتر می شود. بررسی تمام این موارد در هنگام استخدام می تواند یک راهنمای بسیار مهم به حساب آید. در صورتی که پرستار قادر به حضور 24 ساعته نباشد ممکن است بیمار شما دچار مشکل شود. پس قبل از استخدام حتما باید از توانایی حضور شبانه روزی او اطمینان حاصل نمایید.

خانه سالمندان یا پرستار شبانه روزی؟

یکی از دغدغه های افرادی که دارای پدر و یا مادر سالمند و بیمار هستند انتخاب پرستار و یا خانه سالمندان مناسب است. برخی بر این اعتقاد هستند که بستری کردن فرد در خانه سالمندان بهتر از استخدام یک پرستار 24 ساعته است، زیرا هزینه های مربوط به داشتن پرستار بسیار بیشتر می باشد. برای جواب دادن به این سوال که کدام یک از این موارد بهتر از دیگری است باید موارد بسیاری را مورد بررسی قرار داد. نوع نیاز سالمند و بیمار، هزینه ی نگهداری و روحیه فرد از عوامل تاثیرگذار در انتخاب این موضوع است.

یکی از موارد بسیار مهم که بیشتر افراد را در انتخاب خانه سالمندان آزار می دهد، ترس از تنهایی و دور از خانه بودن می باشد. اغلب سالمندان علاقه ای به ترک خانه و مستقر شدن در یک آسایشگاه را ندارند. زیرا در این شرایط خودشان را محدود و تنها احساس می کنند. معمولا در این شرایط روحیه ی سالمند تضعیف شده و دچار افسردگی می شود. یکنواخت بودن زندگی از دیگر مشکلات خانه سالمندان است که بیشتر افراد آن را تجربه می کنند. اما در نهایت شما باید با توجه به شرایط و قدرت مالی خود یکی از این دو مورد را انتخاب نمایید.

خانه سالمندان یا پرستار شبانه روزی؟

اگر قصد استخدام یک پرستار شبانه روزی را دارید حتما باید از نحوه ی صحیح استخدام و بررسی زوایای مختلف اطلاع داشته باشید. موضوعی که بیش از هر چیز باید مورد توجه قرار دهید نوع نیاز سالمند است. در صورتی که با انتخاب خانه سالمندان مادر و یا پدر پیر شما دچار افسردگی می شود، بهتر است از یک پرستار شبانه روزی کمک بگیرید. چند مزیت مهم استخدام پرستار وجود دارد که به آن ها می پردازیم.

  • با استخدام یک پرستار شبانه روزی شما دیگر نگران سلامتی سالمند خود نخواهید بود. وجود یک پرستار متخصص که به کل نیازهای سالمند توجه دارد شما را از یک معضل فکری رها خواهد ساخت. بیشتر افراد به دلیل مشغله ی کاری توانایی مراقبت از پدر و مادر خود را ندارند و این موضوع می تواند باعث عذاب وجدان آن ها شود. پس در قدم اول وجود یک پرستار شما را از دغدغه ی فکری رها می کند.

  • انتخاب پرستار در خانه و ترجیح دادن آن به خانه سالمندان سبب می شود تا فرد استقلال بیشتری را احساس کند. حفظ این استقلال باعث افزایش روحیه و اعتماد به نفس در فرد سالمند می شود.

سخن آخر

دانستن نکات مهم در استخدام پرستار شبانه روزی سالمند به شما کمک می کند تا در انتخاب آن تصمیم درستی بگیرید. توجه به نوع نیازهای سالمند و تخصص پرستار از مهم ترین موارد در این موضوع است. یک پرستار حرفه ای در هر شرایط می تواند باعث بهبود اوضاع جسمی و روانی فرد شود. اگر هنوز فرد و یا مرکز مشخصی را برای گزینش پرستار انتخاب نکرده اید توصیه می شود حتما به مجموعه ی توانا مراجعه نمایید. این مرکز با به کار گیری پرستاران متخصص و ارائه خدمات تخصصی آماده خدمت رسانی به بیماران و سالمندان عزیز می باشد. قطعا با دانستن این موضوع که یک فرد حرفه ای در کنار پدر و یا مادر شماست و به راحتی می تواند از او مراقبت کند اطمینان خاطر بیشتری را ایجاد خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *